اکتشاف سنگ تافیت و موسگرویت چیست

دلیل نامگذاری تافیت (taaffiete)، نام کاشف آن ریچارد تاف است که برای اولین بار نمونه تراش و پولیش خورده این سنگ را در اکتبر ۱۹۴۵ در گالری جواهری در شهر دوبلین ایرلند یافت . بسیاری از افراد گوهر تافیت را به دلیل شباهت در رنگ و ظاهر با اسپینل اشتباه می گیرند . اما برخلاف اسپینل، تافیت دارای دو ضریب شکست است . برای سالیان سال تنها چندین نمونه از این سنگ یافت شد و امروزه تافیت یکی از کمیاب ترین گوهرهای شناخته شده در جهان است . سختی این سنگ در مقیاس موس ۸ می باشد .

تافیت و موسگرویت

در سال ۱۹۵۱، تحلیل های شیمیایی و اشعه ایکس انجام گرفته بر روی این سنگ ترکیبات اصلی تافیت را برلیوم، منیزیم و آلومینیوم معرفی کرد . همین امر سبب گشت تا این گوهر اولین سنگ قیمتی باشد که از ترکیب برلیوم و منیزیم همزمان بهره می برد .

موسگرویت (musgravite) نیز از خانواده تافیت بوده و دلیل نامگذاری آن مکان کشف این گوهر است که در ناحیه موسگریو استرالیا برای اولین بار یافت شد .

سنگ های قیمتی تافیت و موسگرویت در کشورهای آفریقایی مانند تانزانیا، تاندورا و همچنین سریلانکا قابل مشاهده هستند . منبع این دو سنگ قیمتی از لحاظ زمین شناسی در اسکارن ها و سنگ های متاسوماتیز شده می باشد . فرمول شیمیایی سنگ تافیت BeMg3Al8O16 و فرمول شیمیایی سنگ موسگرویت BeMg2Al6O12 است .

این سنگ ها از لحاظ قیمتی بودن، دارای ارزش فراوانی هستند . در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار در کشور میانمار, ساختار بلوری این ۲ نوع سنگ شناخته و اخیرا در کشورهای آفریقایی وجود ۲ سنگ قیمتی تافیت و موسگرویت گزارش شده است .

 

این دو سنگ در رنگ های آبی، بنفش و متمایل به بنفش در آفریقا یافت می شود . تافیت و موسگرویت در اندازه و رنگ های مختلف وجود دارد که بزرگ ترین آن ها به وزن ۳٫۹۷ قیراط می رسد .

یکی از علائم شناخت موسگرویت به دام افتادن بلورهای مگنزیت اولیه ای است که توسط سیالی نامشخصی در موسگرویت وجود دارد . در برخی از سنگ های موسگرویت متعلق به افریقا، میکا (سیلیکات ورقه ای) را می توان یافت . این قطعه قهوه ای رنگ بوده و به گوهر موسگرویت زیبایی خاصی می بخشد .

منبع : آرگو

 

ارسال دیدگاه