لباس صورتی کودکانمان

حتماً شما هم با دیدن نوزادی که لباس صورتی به تن کرده است حدس می زنید که او دختر است. اما تا به حال با خود فکر کرده اید چرا؟ این سؤال دقیقاً همان سؤالی است که چندین محقق در دانشگاه نیوکاسل انگلستان روی آن کار می کنند. آنها در حال تحقیق روی علایق زنان و مردان در مورد رنگها هستند تا شاید بتوانند علت این انتخاب رنگ را تا جایی که ممکن است کشف کنند.

رکابی زیر دکمه دار ملودی صورتی شابن

این محققان 206 تست را در مقابل 2 گروه زن و مرد 20 تا 26 ساله قرار دادند. این دو گروه مقابل رایانه هایی نشستند که دو طیف رنگ روی نمایشگرهای آنان مشخص بود. یک مثلث رنگهای قرمز – سبز و دیگری مثلث آبی – زرد.

محققان از افراد مورد آزمایش خواستند تا به سرعت یکی از این مثلثهای رنگ را انتخاب کنند. در انتها مشخص شد که هم زنان و هم مردان مثلث رنگ آبی را در میان رنگهای دیگر انتخاب کردند.
پس از اولین تحقیق، به شرکت کنندگان رنگهای ترکیبی داده شد تا در میان آنها رنگ مورد علاقه خود را به سرعت انتخاب کنند. در پایان این آزمایش مشخص شد که ترکیب رنگی که زنان انتخاب کرده اند بیشتر به قرمز و صورتی تمایل دارد و آنجا بود که محققان متوجه شدند که مردان و زنان در مورد رنگها تفاوتهای زیادی دارند.
تفاوت سلیقه مردان با زنان
زمانی که این تفاوتها مشخص شد برای آن که تکلیف موضوع سنت و فرهنگ در انتخاب رنگها نیز مشخص شود یک سری از شرکت کنندگان چینی نیز مورد آزمایش قرار گرفتند. در مورد زنان و مردان چینی نیز جواب همان بود. زنان بیشتر ترکیب رنگی که به قرمز نزدیک بود انتخاب کردند.
با این جواب بیش از پیش مشخص شد که انتخاب رنگ صورتی برای   خرید لباس کودک دختر بیش از آنکه موضوعی وابسته به فرهنگ و سنت باشد به عوامل بیولوژیک باز می گردد.
از آنجایی که نوزادان هنوز قدرت انتخاب رنگ برای خود را ندارند، هر رنگ لباسی که برای آنها انتخاب می شود باید به جنسیت آنها نزدیک باشد و والدین طبق جنسیت در مورد آنها تصمیم می گیرند. پاسخ به این پرسشها گر چه جواب سؤالات زیادی را برای ما روشن می سازد اما آنچه در ذهن باقی می ماند آن است که چرا مردان و زنان رنگهای متفاوتی را برای ظاهرشان می پسندند؟

ارسال دیدگاه