محیطی مناسب با طراحی داخلی

با طراحی داخلی مناسب می توان محیطی مناسب برای افرادی که در جامعه پر سر و صدا زندگی می کنند ایجاد کرد.چند ماه بیشتر از ازدواجشان نمی گذرد. با هزار امید و آرزو پا به زندگی مشترک گذاشته است. فکرش را هم نمی کرد اول زندگی و این همه مشکلات. خودش هم نمی داند علت این همه سردی و بی توجهی چیست.

Image result for ‫دکوراسیون‬‎

رنگ همه چیز در خانه، آبی و سورمه ای و سرد است. در خانه دیگر، مدتی است همه به یکدیگر پرخاش می کنند؛ دیگر روابط مانند گذشته نیست. چند ماه پیش دکوراسیون خانه را عوض می کنند. فضای خانه پر است از قرمز و زرد و نارنجی.


یکی از مقوله های مهم مرتبط با خانه و خانواده، طراحی داخلی و دکوراسیون فضای درون خانه و اثرات مختلف آن بر افراد است. اغلب مردم، توجه و نگاه دقیقی در مورد نحوه طراحی فضای داخل خانه و ترکیب بندی رنگ ها و اثرات آن در ابعاد مختلف زندگی خود ندارند. البته این حوزه نیازمند تخصص و دانش آن است که مسلماً عامه افراد، فاقد دانش تخصصی و مطالعات آکادمیک در این زمینه هستند.
● اهمیت و جایگاه طراحی داخلی
مهرنوش ظهوریان کارشناس طراحی صحنه- درباره جایگاه طراحی داخلی در سطح جامعه می گوید: تا چندی پیش، طراحی منازل در میان خانواده های ایرانی جایگاه شناخته شده ای نداشت و اکثر مردم بدون توجه به فرم و اندازه خانه اقدام به خرید وسایل و اثاثیه گران قیمت و نامتجانس می کردند که وقتی آنها را در خانه قرار می دادند فضای مطلوبی ایجاد نمی شد اما امروزه این مسأله تا حدودی مورد توجه مردم قرار گرفته است چون متوجه شده اند که تنها استفاده از وسایل لوکس و گران ولی بی ارتباط با یکدیگر و محیط خانه، نه تنها موجب زیبایی خانه نمی شود بلکه ممکن است فضای خانه را کوچک تر یا شلوغ جلوه دهد. از این رو بیشتر به طرف طراحان داخلی جذب شده اند و از آنها برای طراحی منازلشان کمک می گیرند؛ چون طراحان داخلی به خوبی با روانشناسی رنگ ها و تأثیرشان روی فضاهای مختلف و همچنین افراد، آگاهند و می توانند برای افرادی که امروزه در یک جامعه شلوغ و پر سر و صدا زندگی می کنند، محیطی گرم و دلخواه ایجاد کنند.
اکبر شامی- متخصص طراحی داخلی- در این باره می گوید: تصوری که اغلب مردم از دکوراسیون داخلی دارند، مبلمان و پرده است. در حالی که این رشته، بسیار تخصصی و سخت است. برای مردم، دکوراسیون هنوز ناشناخته است و نمی دانند که دارای گرایش های مختلف است. در دو سال اخیر، آمار ورودی های مراکز آموزشی در این رشته، هشت برابر شده است که علت آن به ارتباطات ماهواره ای و اینترنتی نسل جوان برمی گردد. در سال های اخیر، مردم نیاز به دکوراسیون را بیشتر فهمیده اند و تا حدودی تنوع طلب شده اند، تا جایی که بالاترین آمار بازدید و خرید در نمایشگاه ها، بعد از نمایشگاه کتاب، مربوط به نمایشگاه دکوراسیون داخلی است.
● عناصر مورد توجه در طراحی داخلی
به گمان بسیاری از مردم طراحی داخلی، تخصصی لوکس و تزئینی است؛ در حالی که امروزه کاربردی بسیار وسیع یافته و از اصول علمی و مهندسی برای ایجاد آسایش و ایمنی بیشتر پیروی می کند. از جمله مسائلی که در زمینه طراحی داخلی مورد توجه قرار می گیرد نیازهای کاربران با توجه به سن، شخصیت، طبقه اجتماعی و علائق و سلیقه های فردی است. در واقع کار طراح داخلی، عینیت دادن به ایده ها و خواسته های فرد در خلق محیط مطابق با نیازها و ویژگی های وی است.

ارسال دیدگاه