لامپ های کم مصرف در لوسترهای فانتزی

نورپس زمینه LED نمایشگرهای رنگی در دو نوع سفید و RGB (ترکیبی از سه رنگ اصلی قرمز، آبی و سبز) عرضه می گردد. نور سفید LED غالباً در نمایشگرهای لپ تاپ، مانیتورهای PC و بطورکلی در کلیه ی نمایشگرهای LCD سیستم های همراه بکار برده می شود. در حقیقت نور سفید LED ترکیبی از نورهای آبی و زرد فسفری ست که به رنگ سفید ظاهر می شود.

Image result for ‫لامپ led‬‎

از آنجاییکه در منحنی رنگها بین طیف رنگ سبز و قرمز فاصله ی زیادی وجود دارد، لامپLED مدل RGB که حاوی سه رنگ قرمز، آبی و سبز است با برخورداری از این فناوری می تواند با کنترل نوع ترکیب رنگها، انواع مختلفی از طیف رنگ سفید را پدید آورد. لامپ LED مدل RGB که بعنوان نورپس زمینه ی رنگی از آن نام برده می شود، در نمایشگرهای پیشرفته و رنگی بکار برده می شود، بطورمثال این فناوری در صفحه نمایش لپ تاپ سریDell Studio  تعبیه شده است. در عوض در نمایشگر  Cinema LED Apple از نورسفید LED استفاده کرده اند.

 لامپ RGB LED قادر است طیف گسترده ایی از رنگها را نمایش دهد. هر گاه نمایشگری مجهز به سه رنگ مجزای LED (رنگ ترکیبی) باشد، نورپس زمینه می تواند طیف رنگهایی که با فیلترهای رنگی دقیقاً هماهنگی دارد را در پیکسل های نمایشگر پدید آورد. بدین ترتیب، پهنای باند passband فیلتر کوچک می شود، درنتیجه هر کدام از اجزاء ترکیب دهنده رنگ فقط می تواند با یک نوار  کوچک طیف نوری، از سطوح نمایشگر LCD عبور کند. این امر کارایی نمایشگر را بهبود می بخشد، چرا که مسیر انتشار نور کم نمایشگر هنگام نمایش رنگ سفید، مسدود می شود. همچنین نورهای قرمز، آبی و سبز می توانند در فواصل دورتری انتشار یابند، درنتیجه صفحه نمایش قابلیت تولید دوباره رنگها را با درخشندگی بیشتر دارد. کیفیت نورپس زمینه CCFL نیز در این زمینه بهبود یافته است. درحال حاضر تعداد بسیاری از نمایشگرهای جدید LCD؛ از نمایشگر ارزان TN گرفته تا پنل های رنگی S-IPS یا S-PVA، محدوده رنگی پهن و عریضی را پوشش می دهند که بیش از ۹۵درصد از کیفیت رنگ NTSC را نمایش می دهد. هم اکنون نورپس زمینه LED در انواع و اقسام مدلهای متنوع نمایشگرها ساخته می شود که بین هر کدام از آنها رقابتهای شدیدی پدید آمده است. دسترسی به فناوری نورپس زمینه ی یکنواخت دشوارتر از سایر فناوریهای موجود است، این امر بویژه در عصر فناوری LED، که هر کدام از آنها با سرعت رو به رشد متفاوتی در حال تولید هستند بیشتر به چشم می خورد. همچنین، کاربرد سه منبع نور قرمز، سبز و آبی که بعبارتی مشتقات نور سفید هستند در لامپ LED با سرعت مختلفی انتشار می یابند. بنابراین می توان چنین استنباط کرد که نمایشگرهای LED کارایی و توان بیشتری دارند، البته این مشخصه قطعی و مسلم نیست، تعداد بیشماری از نمایشگرهای نسل اول ممکن است از همین فناوری استفاده کنند و یا قدرتمند تر از رقبای CCFL خود باشند.

پیشرفت های ساخت لامپ های LED

محققین دانشگاه کمبریج موفق به ساخت نوعی لامپ LED شدند که علارغم سایز کوچک، راندمان کاری آن ۱۲ برابر بیشتر از لامپهای حاوی رشته تنگستین است و ۳ برابر بهتر از لامپ های کم مصرف کنونی عمل می کنند. طول عمر کاری این لامپ کوچک LED صد هزار ساعت یعنی معادل با ۶۰ سال تخمین زده شده است. به گفته طراحان, این لامپ قادر است صورت حساب برق مصرفی منزل شما را از روند صعودی، به ۵ درصد کاهش دهد.
تکنولوژی ساخت در خرید لامپ led بر پایه گستردن لایه نیترید گالیم بر روی صفحات رسانای سیلیکونی می باشد. جالب است بدانید که استفاده از نیترید گالیم و گستردن آن بر روی صفحات رسانایی از جنس دیگر می توانست قیمت تقریبی این محصول را از ۳$ به ۲۸$ افزایش دهد. اما از آنجا که سیلیکون به وفور در طبیعت یافت می شود بهترین نیمه هادی برای ساخت سطح رسانای این طرح انتخاب شد. بنابراین قیمت تمام شده هر کدام از این لامپ ها کمتر از سه دلار خواهد بود.
به گفته محققین دانشگاه کمبریج این لامپ مشکل پرش نور در لامپ های فلورسنت را هم ندارد و بنابراین باعث ایجاد سردرد و میگرن نخواهد شد. پس از اتمام مراحل تست آزمایشگاهی, این محصول تا دو سال دیگر در فروشگاهای ادوات الکتریکی به عنوان یک محصول خانگی به فروش خواهد رسید.
تصور کنید . سایز چراغ مطالعه میزتان به اندازه این لامپ LED, کوچک شود و یا لوستر های فانتزی با این لامپ عدسی کوچک تزیین شود.همه چیز در حال آب رفتن است!

منبع :WWW.NOISE1.BLOG.IR

ارسال دیدگاه