نکات اصلاح با شمع

قصد داریم در این مطلب به نکات و سوالاتی که درباره‌ی اصلاح با شمع صورت هست بپردازیم.
وکس(
WAX) یا شمع صورت از جمله راه‌های اصلاح موهای صورت و بدن است که دارای انواع مختلف با مواد تشکیل دهنده‌ی متفاوت است که از جمله راه‌های جدید برای از بین بردن کم دردسرتر موهای صورت و بدن است.

با وجودی که وکس صورت فوایدی دارد، ولی بعضی از عوارض آن هم شامل موارد زیر است:

– شمع صورت معمولا با درد همراه است، چرا که پوست صورت از دیگر نقاط بدن حساس تر است. 
  می تواند منجر به قرمزی یا بروز جوش های پوستی و کهیر شود. 
– در حین وکس کردن ممکن است برخی مناطق صورت دچار خونریزی سطحی به صورت لکه های قرمز شود، چرا که طی وکس کردن نه تنها مو بلکه پوست های نازک و حساس نیز تحت کشش قرار می گیرد. 
– وکس صورت در بعضی مناطق می تواند با بروز واکنش های آلرژیک همراه باشد. 
– اصلاح نادرست با شمع صورت می تواند منجر به تحریک یا سوزاندن پوست شود. 
– ممکن است در یک جلسه همه موهای صورت از بین نرود و بدین ترتیب چند جلسه برای از بین بردن کامل موها لازم باشد و تکرار این روش بستگی به میزان رویش مو در هر فرد دارد. 
– پس از انجام وکس صورت ممکن است حداقل تا 24 ساعت برای خروج از منزل محدودیت داشته باشید و در برخی افراد خصوصا افراد دارای پوست تیره، تغییرات رنگدانه ای ممکن است رخ دهد. 
– انجام آن در برخی مناطق صورت مثل پشت لب مشکل‌تر و دردناک‌تر است.

توصیه های لازم برای اصلاح با شمع تا کمترین آسیب و درد را داشته باشید :‌

– بهتر است قبل از به کار بردن وکس بر روی صورت، آن را بر روی بخش کوچکی از پوست نقطه دیگری از بدن، جهت بررسی هر گونه حساسیت ناخواسته چک کنید.
– لایه بسیار نازکی از موم را بر خلاف جهت رویش مو بمالید و پس از سرد شدن بر خلاف جهت رویش مو بردارید.
– در صورتی که در حال درمان با رتینوئیدها به عنوان لایه بردار و یا داروی اکوتان برای درمان آکنه هستید، از مصرف وکس خودداری کنید، چرا که پوست شما به دلیل مصرف این داروها نازک تر می شود و احتمال بروز عوارض در شما بیشتر است. پس از پایان درمان دارویی و بعد از مشورت با پزشکتان وکس صورت را شروع کنید.
– یک ساعت قبل از اصلاح با شمع می توانید از داروهای تخفیف دهنده درد، جهت کاهش التهاب و قرمزی از کمپرس و یا کرم کورتیکوستروئید خفیف مثل هیدروکورتیزون استفاده کنید.
– بهتر است اولین بار وکس صورت را در یک آرایشگاه معتبر و با رعایت اصول بهداشتی انجام دهید. توجه داشته باشید موم خیلی داغ نباشد تا پوست را بسوزاند و در صورتی که می خواهید در خانه از موم استفاده کنید، انواعی را تهیه کنید که به طور اختصاصی برای از بین بردن موی زائد تهیه شده اند.
– پس از انجام وکس می توانید از محلول های تسکین دهنده یا ژل های حاوی آلوئه ورا که در برخی فروشگاه ها عرضه می شود، استفاده کنید.
  در صورتی که مستعد آکنه هستید می توانید از محلول های درمانی حاوی آنتی بیوتیک با تجویز پزشک استفاده کنید و همچنین 1 تا 2 روز پس از تسکین پوست جهت پیشگیری از بروز موهای زیر پوستی، هر روز از محصولات لایه بردار استفاده کنید.
  شکی وجود ندارد که اصلاح با شمع باعث آسیب مختصری بر پوست می شود و با درد همراه است، ولی بیشتر مردم آن را به خوبی تحمل می کنند.

  • حتما از برند‌های معتبر و اصلی شمع صورت استفاده کنید تا حاوی مواد آسیب‌ و حساسیت زا برای بدن نباشد.
  • دقت داشته باشید برای اصلاح با شمع، نوع‌‌های مختلفی از شمع در بازار موجود هست بسته به نوع پوست و نقاطی از بدن که می‌خواهید استفاده کنید شمع را خریداری کنید.
    به طور مثال شمع‌هایی هستند فقط برای اصلاح صورت و یا فقط برای اصلاح بدن یا اصلاح شمع در نقاط حساس بدن.

ارسال دیدگاه