گیاهان و ادویه جات مفید برای مغز

گیاهان و ادویه جات در بسیاری از برنامه های رژیم استفاده می شوند و به دلیل نداشتن چربی و کالری و طعم و بوی منحصر به فردشان بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. اما باید بگویم که این ها فقط به درد رژیم نمی خورند بلکه فواید دیگری هم دارند. که می توان فواید آن برای مغز را نام برد. مثل: تیزهوشی، کاهش اضطراب و حتی مبارزه با تومورهای مغزی.

جعفری و آویشن

تحقیقات اخیر نشان داده است که فلاونوئید موجود در این گیاهان که آپیجنین نام دارد، ارتباط بین یاخته های عصبی و سلول های بنیادی کوچک را تقویت می کند. پس محققان دریافته اند که یک برنامه غذایی سرشار از آپیجنین می تواند به تشکیل و ارتباط سلول های مغز کمک کرده و با آلزایمر، افسردگی و بیماری پارکینسون مبارزه کند. ساختار شیمیایی آپیجنین مشابه استروژن است.

بابونه

بابونه نوشیدنی مورد علاقه چای خورها، داروی درمان استرس است. این گیاه همچنین باعث کاهش اضطراب نیز می شود. از این گیاه در تحقیقی برای کاهش اضطراب استفاده شد و پس از ۸ هفته تاثیرات خود را به وضوح روی افراد نشان داد.

 

زردچوبه

همه ما در بدنمان سلول های امنیتی به نام ماکروفاژها یا درشت خوارها که د رمغز تولیدمی شوند داریم. وظیفه این سلول ها این است که یاخته های فرسوده را از بین می برند. اما در بیمارانی که دچار مشکل آلزایمر هستند این سلول ها وظایف خود را به خوبی انجام نمی دهند. ترکیبات موجود در زردچوبه باعث می شود ماکروفاژها شروع به کار کرده و مانع آلزایمر زودرس در مغز شوند.

 

مریم گلی

این گیاه ذهن را تقویت می کند. در تعدادی از تحقیقات کسانی که از کپسول این گیاه استفاده می کردند تست های هوش موفق تری داشتند. در آزمایشاتی که روی حیوانات انجام شده است دریافته اند که روغن این گیاه فعالیت آنزیم هایی که باعث کاهش انتقال دهنده های عصبی ( این انتقال دهنده ها در بسیاری از کارکردهای مغز مثل: دقت، حافظه و یادگیری شامل می شوند) می شوند را مسدود می کند. به عبارت دیگر مریم گلی تمام آنزیم های مهم در مغز را تقویت می کند. اما نکته مهم در خواص ادویهاین است که هنگام استفاده از این گیاه باید بسیار مراقب باشید. به عنوان مثال کسانی که دچار مشکل فشار خون بالا هستند نباید از آن استفاده کنند.

ارسال دیدگاه